تبلیغات
زندگی کردن با تکنولوژی

زندگی کردن با تکنولوژی
باتکنولوژی همراه بشیم نه اینکه با اون بجنگیم چون در این صورت ما شکست می خوریم  
قالب وبلاگ
نویسندگان
دنیای تک قطبی مایکروسافت به همین سرعت ویران شد
در اواخر دهه ۱۹۹۰ شرکت آقای گیتس و شرکا بی اندازه ثروتمند و قدرتمند شد طوری که به عنوان اولین شرکت مهم به برنامه جاسوسی دولت امریکا از مردم دنیا پیوست. آنقدر ثروتمند و قدرتمند شد که توانست در صنعتی خاص که می رفت تا بی پروا دنیا را عوض کند٬ تبدیل به تنها ابر قدرت و یکه تازی بی رقیب شود. اما همین دولت امریکا مایکروسافت را به خاطر نقض امانتداری٬ به دادگاه کشاند و تهدید به تکه پاره کردنش کرد. پرونده بسته شد٬ چون شرکت داستان ما قبول کرد که دیگر در زمین بازی تکل های خشن نزند. 
اما در همین چند سال، کاشف به عمل آمد که دنیا نیازی به ترسیدن از مایکروسافت ندارد (تاNSA هست چرا ترس از مایکروسافت؟) همان طور که بارها در دنیای تکنولوژی رخ داده٬‌ این بار هم چیزی که مایکروسافت را از ۱۵ سال پیش به این طرف به سرگیجه انداخت٬ دگرگونی کامل بازار و عقب ماندن شرکت از آن بود.

درست آن لحظه ای که گمان می رفت تصور مایکروسافت درباره آینده کامپیوترهای شخصی٬ نقطه پرگار این بازار است و می رود تا اولین شرکت ۱ تریلیون دلاری تاریخ را شکل دهد٬ ماری خوش خط و خال به میدان آمد: اینترنت. و صنعت پی سی را طوری نیش زد که هیچ پادزهری بر آن اثر نکرد. البته این طبیعت بازار است.

تاثیرات موج اینترنت بر صنعت پی سی هم هر چند دیرتر، ولی بالاخره نمایان شد. البته "دنیای تک قطبی ویندوز" در بخش کامپیوترهای سنتی٬ با فاجعه روبرو نشده ولی سهمی که از تبلت ها و تلفن های هوشمند می توانست به مایکروسافت و یا تولیدکنندگان سنتی پی سی برسد٬ به سفره پست پی سی رفت.

سه نمودار را با هم نگاه می کنیم تا ببینید چطور ظرف ۵ سال دنیای مایکروسافت وارونه شد. حالا دل٬ اچ پی٬ لنوو٬ اینتل و سایر عرشه نشینان از نرده های این کشتی آویزان هستند٬ درست مثل جک اسپارو و رفقای اش که در فیلم دزدان دریایی کارائیب: پایان دنیا  از نرده های کشتی مروارید سیاه آویزان شده بودند با این امید که خورشید دنیای مردگان از عمق دریا طلوع کند و به دنیای زنده ها برگردند... البته دنیای واقعی با فیلم ها فرق دارد.

نمودار اول نگاهی است به تعداد دستگاه های فروش رفته در سطح دنیا. برای دو دهه تا سال ۲۰۰۵ پی سی تنها انتخاب بود. حالا مهاجرین جدیدی به شهر آمده اند و کلانتر را حسابی به دردسر انداخته اند٬ بگذارید بگوییم: شهر را از او گرفته اند.

دومین نمودار تغییر در سهم هر یک از پلتفرمها در بازار را نشان می دهد. تا ۳ سال پیش ویندوز کاملا محله را قرق کرده و روی ۷۰٪ درصد دستگاه ها نصب بود. حالا به لطف اندروید که مشغول جهان خواری است و اپل که می گویند اشراف سالاری به راه انداخته٬ سهم ویندوز در بازار پلتفرم ها از نصف میزان قبلی هم کمتر شده و تقریبا برابر با سهم مک و آی او اس است٬ مهمتر اینکه اندروید حالا بزرگترین سیستم عامل است.

و دست آخر برسیم به اثر سیب. زمان عرضه آیپد و سپس توقف رشد سالانه فروش کامپیوترهای ویندوزی. از ۲۲ درصد رشد سالیانه در ٬۲۰۱۰ تا ۱۳ درصد کاهش سالیانه در ۲۰۱۳.

 
 مایکروسافت در بخش شرکتی و فروش خدمات آنلاین توانسته به خوبی تغییر مسیر دهد و به فروش گواهی سالانه روی آورده. آفیس نیز همچنان پادشاه بلامنازع دنیای خودش است٬ سودآور و یکه تاز در جایی که نه گوگل٬ نه اپل٬ و نه سایر شرکت های متمرکز بر اینترنت٬ سرمایه گذاری چندانی روی محصولات خود انجام نداده اند.

ولی حالا ۱۵ سال بعد از اینکه دولت امریکا مایکروسافت را به چالش حقوقی کشاند٬ سخت است به یاد آوردن زمانی که ردموند در زمینه پلتفرم ها٬ قطب مطلق دنیا بود. چشم انداز آینده از این هم خشن تر به نظر می رسد و معلوم نیست مایکروسافت چطور می خواهد جذابیت خود را بازیابد. بعضی ها می گویند مایکروسافت از ابتدا هم جذاب نبود٬ بلکه از فضای انحصاری و استراتژی افقی اش استفاده می برد. پس شاید باید پرسید: شما فکر می کنید مایکروسافت بالاخره چطور می تواند جذاب شود؟[ 1392/04/31 ] [ 00:41 ] [ sasan ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگآخرین مطالب
لیست آخرین مطالب
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب
آبتین وب